Tarihçemiz

-  1959 - Kurucumuz ve Başkanımız Sn.Özkan Olcay İ.T.Ü’ den mezun olarak, meslek hayatına başladı. 

-  1963 - Prefabrik kanalet üretimi başladı. Pekin İnşaat Limited Şirketi  kuruldu. Bolu, Düzce, Bursa, Adana Ovaları Sulama Projeleri, teşekkür beratı alınarak bitirildi.

- 1972 - Pekinsan Pekin Sanayi ve İnşaat Komandit Şirketi kuruldu.Lojistik ve Şantiye Destek birimleri faaliyete geçti.

- 1974 - Pekintaş Pekin İnşaat Endüstri ve Ticaret Anonim Şirketi kuruldu. Endüstriyel Yapılarda kullanılan Prefabrike ve Öngerilmeli yapı elemanları üretimi başladı.

- 1993 - Pekintaş Çelik Hasır A.Ş. ve  Pekintaş Dış Ticaret A.Ş.  kuruldu. Çelik Hasır ve Çit Sistemleri fabrikası 1993’de, İstanbul Deri Serbest Bölge Antrepoları 1994’de hizmete açıldı  

- 1996 -  İzolasyonlu çatı ve cephe kaplama malzemeleri üreten  Aluform Pekintaş A.Ş,
AlmanVIAG Holding ortaklığı ile kurularak,  şirketler grubumuza dahil oldu. Bugün itibari ile Ülkemizin konusunda lider, teknolojisi ile 26 ülkeye ihracat yapar firması haline geldi.
 
- 1997 - Yıllık kapalı alan üretim ve montaj miktarımız 835.000 m2 olarak gerçekleşerek, milyon m² barajına yaklaşıldı.

- 2000 - Şirketimizde ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi kuruldu. Pekintaş, adını Türk Patent Enstitüsü'nce tescil ettirerek özgün Pekintaş kimliğini ve kalitesini markalaştırdı.

- 2003 - Eurocold markası tescil edilerek, Nitelikli Soğuk Depoların ihtiyaç duyduğu panel ve ekipman üretimi için, İtalyan teknolojisi ile yatırımlarımız gerçekleşti.

- 2006 - Taşyünü Sandwich panel üretim fabrikası yatırımı, Aluform A.Ş. bünyesinde gerçekleşti.

- 2008 - Sosyal sorumluluk projelerimiz kapsamında, Düzce Spor Salonu, Tuzla Yaşlılar Evi ve Yaşam Merkezi projeleri planlandı. Hızla inşa edilerek açılışı gerçekleşti.

- 2010 - Tuzla’da Karma Yaşam ve Ticaret Merkezi projesi inşaatına başlandı, toplam kapalı alan yaklaşık 50.000 m² olarak planlandı.

- 2012 - Alman Teknoloji Devi Schmid Group ortaklığı ile Schmid Pekintaş Enerji A.Ş.
kuruldu. İleri teknoloji ürünü, yüksek kaliteli FV Güneş panelleri ve GES Santralleri aksesuarlarının  üretimine başlandı.

 - 2013 - Türkmenistan Akşaabat şehrine, özellikle soğuk depo panellerinin üretimine yönelik şirket kurulumu ve Türkmen Panel marka tescili gerçekleştirildi.

-2013 - Ülkemizin en büyük ikinci 500 Sanayi Kuruluşu listesine ve ilk 1000 ihracatçı firma sıralamasına girdik.

 - 2014 -  Türkiye ve özgün çevre coğrafyasında ileri teknoloji gerektiren anahtar teslimi sanayi yapılarının ve proses mühendisliğinin gerçekleştirilmesi amacı ile Türk-Alman sermayesi şeklinde SPI Schmid Pekintaş Investments kuruldu. Tataristan ve Arjantin de ilk projeler üzerinde çalışmalar başladı.  

- 2015 - Kazakhstan Too Pekintaş ,  Şirketler Grubumuza dahil oldu. Gerçekleştirilen projeler sayesinde Birinci kategori müteahhitlik karnesi hakkına sahip olundu.

- 2016 - Düzce Aluform Fabrikamızda 1MW kapasiteli, çatı kurulumu Güneş Enerjisi Santrali devreye alındı. Tüm enerjimizi kendimiz üretir ve çevreye duyarlı şekilde kullanır hale geldik.

- 2016 -Schmid Group AR-GE merkezinin ülkemize taşınması için anlaşma imzalandı.
 
- 2017 - Pekintaş Şirketler Grubu’na, çelik prefabrikasyon operasyonlarını yürütecek yeni firması APCON İnşaat Yapı Sanayi ve Ticaret A.Ş. dahil oldu. 

 

Kurulduğu günden bu yana, faaliyet gösterdiği tüm sektörlerde başarıyla tamamladığı projeleri ile kalitesini ve öncülüğünü gösteren, her geçen gün ailesini yeni bireyler ile güçlendiren Pekintaş Şirketler Grubu, çevre dostu teknolojileri ile sürekli kendini geliştirmeye ve ülke ekonomisinin kalkınmasındaki en önemli dinamiklerden biri olmaya her zaman devam etmeyi hedeflemektedir.