• 1- Kendime en uygun fabrikayı nasıl yaptırabilirim? En uygun ürünü nasıl temin edebilirim?

  Öncelikle kullanım amaçlarınızı belirlemelisiniz. Firmamız ile iletişime geçerek teklif almak istediğinizi bildirmeniz halinde hemen size özel bir toplantı tertip edilir. Yapılan tanışma ve ön görüşme toplantısında talepleriniz dinlenir ve karşılıklı olarak tüm alternatifler detaylandırılarak değerlendirilir.Size en uygun sistem çözümüne karar verebilmeniz için tüm bilgilere ulaşmanız sağlanır.

  Toplantımız sonrasında talepleriniz doğrultusunda, farklı alternatiflerin de yer alabileceği, size özel teklif dosyanız hazırlanır ve en kısa sürede e-posta ve kargo aracılığı ile tarafınıza ulaştırılır.
  Değerlendirmeniz süresince danışmak istediğiniz her konuda, 55 yıllık bilgi birikimimiz ve tecrübemiz ile her zaman yanınızdayız ve yardımcı olmaya hazırız.

  • 2- Prefabrikasyon nedir, diğer yapılara göre avantajları nelerdir?

  Prefabrikasyon, binayı oluşturan elemanların bir fabrika ortamında üretilmesi ve planlı bir şekilde inşaat alanına nakledilerek monte edilmesidir.

   - Fabrikasyon seri üretim sayesinde, zaman tasarrufu, metrajlarda hassasiyet, büyük açıklıklar ve tasarımda çeşitlilik gibi avantajlar sağlayan ayrıca işgücü, kullanılan malzeme ve iskeleden tasarruf gibi birçok önemli kazanımı da bünyesinde bulunduran prefabrikasyon teknolojisi, yapım teknikleri içinde bugün gelinen en ileri aşamadır.
   - Üretimin fabrikada yapılması kalite kontrollerinin daha sık ve etkin yapılmasına ve bu sayede işgücünden çok daha verimli bir şekilde faydalanılmasına olanak sağlar.
   - Seri üretim uzmanlaşmayı, uzmanlaşma da klasik sisteme göre çok daha kusursuz sistemler geliştirmeyi doğurur.
   - Üretimde olumsuz hava şartlarından etkilenilmez, klasik sistemdeki olası aksamalar yaşanmaz.
   - Projeler ve sözleşme koşullarında baştan belirlenen maliyetler geçerlidir, uygulamada farklılık göstermez. Dolayısıyla iş sahibine ekonomik bir istikrar sağlar.
   - Doğru mühendislik kuralları ile tasarlanmış, kaliteli malzeme kullanılmış ve deprem şartnamelerine uygun şekilde inşa edilmiş tüm prefabrike yapılar depreme karşı son derece dayanıklıdır ve oldukça güvenlidir.

   Kısa vadeli düşünüldüğünde, yatırım için bir ön ödeme zorunluluğu olması olumsuz bir özelliği gibi düşünülebilir fakat kısa sürede tamamlanması nedeniyle aslında prefabrikasyon esaslı bir bina ile geleneksel yöntemlerle inşa edilen binanın maliyeti birbirine çok yakındır.
  Uzun vadede ise prefabrikasyon sistemin yukarıda saydığımızı pek çok avantajı ile birlikte tesisin hemen kurularak faaliyete geçebilecek olması yatırımcıya muazzam bir fayda sağlamaktadır.

  • 3- Bir endüstriyel yapı yaptırmak istediğimde benim ne gibi hazırlıklar yapmam gerekir?
  Teklifimiz için sizden imar durumu ve zemin raporu istenir. Temel ve prefabrike inşaat projeleri, yapı mühendislik kurallarına, kalite standartlarına ve yürürlükteki deprem yönetmeliklerine uygun olarak hazırlanır. Prefabrike sistemin statik ve betonarme hesapları yapılır. Yine sizin tarafınızdan inşaat için gerekli olan mimari, elektrik ve sıhhi tesisat projelerinin hazırlanması ve yapı denetim firmasının belirlenmesi  konularının tamamlanmasının ardından ruhsat alınır ve ivedilikle üretime ve sahada montaja geçilir.
   • 4- Yaptırmak istediğim bir prefabrike bina yaklaşık kaç günde tamamlanarak teslim edilir?

   Bu süre binanın büyüklüğüne ve detaylarına göre değişiklik gösterse de ortalama bir prefabrike yapının tamamlanması 2000 m2 için 60 gün, 10.000 m2 için ise 120 gün civarındadır.

   İş sahibi tarafından alınacak zemin raporuna ve yapım şartlarına göre hazırlanacak prefabrikasyon projesinin ilgili birimden yapı ruhsatı alındıktan sonra imalat çalışmalarına derhal başlanır ve arazinin teslimi ile birlikte inşaat süratle tamamlanır.

   • 5- Öngerilme nedir ve ne için yapılır?

   Öngerilme bir yapıya, dış yüklerin tatbikinden evvel veya onunla aynı zamanda suni olarak daimi basınç gerilmeleri verilerek dayanımının arttırılması tekniğidir.
   Betonarme yapı elemanlarında açıklık büyüdükçe, açıklığı geçmek için betonarme elemanların en kesiti artmakta ve buna bağlı olarak gereksiz yükler de artmaktadır. Bu durum yapının uygulanacağı temele ve boyuna taşıyıcı elemanlarına gereksiz yükler yüklemektedir ve betonarme elemanlarda çatlamaların oluşması kaçınılmaz bir durumdur.Bu gereksiz yükler altındaki betonda çekme gerilmesini yok etmek düşüncesi ile öngerilme uygulanır.
   Uygulanması : Beton dökümünden önce öngerme halatları gerilir, beton gergin olan halat içinde kalacak şekilde dökülülür.Beton mukavemetini aldıktan sonra küp kırımı gerçekleştirilir.Kırım sonucu transferdeki basınç, proje değerlerine ulaşınca öngerilme halatları betonun dışında kalan yerlerinden itibaren kesilerek öngerilme işlemi tamamlanır. Öngerilmeli betonlarda kullanılan malzemeler (çimento, çelik ve agrega) normal betona göre çok daha kaliteli ve dayanımı daha yüksek malzemelerdir.
   Öngerilmeli betonlar ile üretilen kirişlerde, büyük açıklıklar kolaylıkla geçilmekte ve çekme gerilmelerinden oluşabilecek çatlak ve sehim riskleri de ortadan kaldırılmaktadır.
   Deprem esnasında öngermeli betonlar normal betonlara göre daha fazla enerji soğurma kapasitesine sahiptirler.Ayrıca yapı ağırlığında ciddi azalımlar dolayısıyla daha az deprem yükü alır. Beton, kalıp ve demirden tasarruf sağladığı için ekonomiktir.

   • 6- Prefabrike elemanlarınızı ayrı olarak da satın alabilir miyim?

   Evet, bütün prefabrike betonarme yapı elemanlarımızı ayrı ayrı olarak da satın alabilirsiniz. Projenize göre size özel üretimler de yapılabilmektedir.

   • 7- Ürünleriniz kalite belgeli mi? Deprem yönetmeliklerine ve gerekli olan mühendislik hesap kriterlerine uyuluyor mu?

   Evet ürünlerimiz kalite belgelidir.Şirketimizin yönetim sistemi 2000 yılında, IAF tam üyesi olan Swiss TS (TÜV-SÜD) sertifikasyon kuruluşu'nca ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi standartlarına uygun olarak belgelendirilmiştir. Yine aynı yılda, Pekintaş A.Ş. adını Türk Patent Enstitüsü'nce tescil ettirmiş ve fark yaratan Pekintaş özgün kimliğini ve kalitesini markalaştırmıştır.

   Üretimimizde ISO9001 Temel Kalite Yönetim Sisteminin gereği olan tüm standartlara, TSE K 118 Ön Dökümlü Betonarme Kalite Yönetim Sistemi standartlarına, TS EN 13369 Ön Dökümlü Beton Mamüller Genel Kuralları'na,TS 3233 Öngerilmeli Beton Yapıların ve TS 500  Betonarme Yapıların Hesap ve Yapım Kuralları'na, ABYYHY Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkındaki Deprem Yönetmeliklerine, TS 498 Yapı Elemanlarının Boyutlandırılmasında Alınacak Yüklerin hesap değerleri'ne büyük bir hassasiyet ve titizlikle uyuyoruz.

   Kalitemiz ile ilgili tüm detaylara ve belgelerimize "Kalite" başlığımız altından ulaşabilirsiniz.
  • 8- Bina yaptırmak istediğimizde projenin anahtar teslimi olarak tüm aşamalarının yürütülmesini üstleniyor musunuz?

  Şirketimiz, Prefabrike endüstriyel yapı ihtiyaçlarınızda , sistem etüdü, projelendirme, üretim ve montaj gibi tüm aşamalarda, üstün kalite anlayışı ile A'dan Z'ye hizmet vermekte ve uygulanabilir tüm sistem taleplerinizde anahtar teslimi olarak çözüm ortağınız olmaktadır. Kullanım amacınıza göre arakatlı sistem, yerinde dökme sistem, çelik sistem, betonarme ve çeliğin birlikte kullanıldığı kompozit sistem gibi farklı sistemler uygulanabilmektedir.
  İnşaatınızın taahhüdünün tamamının, Pekintaş Şirketler Grubu tarafından üstlenilmesinin size özel ayrıcalıkları vardır. Pekintaş Pekin İnşaat End.ve Tic. A.Ş. tarafından tamamlanan inşaatınızın çatı ve dış cephe kaplaması, üstün Aluform Pekintaş A.Ş. kalitesindeki poliüretan veya taşyünü izolasyonlu çatı ve cephe panelleri ile kaplanarak tamamlanabilir. Ayrıca  işletmenizde Schmid Pekintaş Enerji A.Ş. nin ileri teknoloji ürünü, yüksek kaliteli FV Güneş panellerini kullanarak, tüm enerji ihtiyacınızı kendiniz üretebilirsiniz.Çevre dostu yeşil enerji uygulaması sayesinde verimliliğinizi beklentinizden çok daha fazla arttırabilirsiniz.
  Bütün bu hizmetlerimiz sayesinde tamamı Pekintaş Şirketler Grubu kalitesi ve güvencesinde bir endüstriyel yapıya sahip olmanın, özgün ve fark yaratan ayrıcalığını yaşayabilirsiniz.

   • 9- Sözleşme sonrası herhangi bir revizyon yaptırmak istediğimde esneklik sağlanıyor mu?  İlave işler yaptırmamız mümkün mü?

   Müşterilerimizin tüm taleplerini karşılayabilmek ve tam müşteri memnuniyetini sağlamak bizim en temel hedefimizdir. Dolayısıyla, henüz üretime başlanmadan talep edilen  tüm uygulanabilir revizyonlar derhal projeye uygulanır ve o şekilde üretime geçilir. Sözleşmeye dahil olmayan tüm ilave iş talepleriniz de yine aynı hassasiyetle karşılanarak gerçekleştirilir.

   • 10- Pekintaş Şirketler Grubu bünyesinde hangi şirketler var?

   Şirketler grubumuz, Pekintaş Pekin İnşaat End.ve Tic.A.Ş. , Aluform Pekintaş A.Ş. , Schmid Pekintaş Enerji A.Ş. , Türkmen Panel , Pekintaş Kazakistan , Apcon İnşaat Yapı San.ve Tic.A.Ş. , Pekintaş Çelik Hasır A.Ş. , Pekintaş Dış Tic. A.Ş. , Pekin İnş.Ltd.Şti. , Pekinsan Pekin San.ve İnş.A.Kom.Şti. olmak üzere, prefabrike inşaat sektörü, çelik prefabrikasyon, yapı elemanları, çatı ve cephe kaplama, dış ticaret, müteahhitlik ve enerji sektörü gibi ülkelerin ekonomik kalkınmasında çok büyük önem taşıyan bir çok sektörde başarıyla faaliyetlerini sürdüren bir şirketler grubudur.

  • 11- TSE K 118 belgesine sahip bir prefabrike inşaat firmasının diğer firmalardan farkı nedir?

  TSE K-118 Ön dökümlü Betonarme Yapılar Kalite Yönetim Sistemi belgesidir. Türkiye Prefabrik Birliği ve Türk Standartları Enstitüsü’nün ortak bir çalışma ile çıkardıkları bu kalite belgesi’ni alabilmek için firmalar, tasarım yönüyle Türkiye Prefabrik Birliği tarafından denetlenirken üretim yönüyle TSE tarafından denetlenir. Dolayısıyla bu belgeye sahip olan firmaların, bu çift taraflı hassas denetimler sayesinde çok daha kaliteli ürünler üretiyor olması kaçınılmazdır.
  Ayrıca sektörde haksız rekabeti ortadan kaldırarak, sadece kaliteli ve güvenilir firmaların varlıklarını sürdürmelerini sağlayan çok özel bir kalite belgesidir.

  • 12- Müşteri memnuniyeti takibi yapıyor musunuz?

  Firmamızda ISO9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi’nin tüm gereklilikleri hassasiyetle uygulanmaktadır. Tamamlanan tüm projelerimiz sonrasında memnuniyet anketleri ile müşterilerimizin memnuniyet dereceleri ölçülür ve tam bir memnuniyet sağlanması açısından, tüm anketler hassasiyetle değerlendirilir ve gerekli durumlarda geri dönüşler yapılır.