Prefabrikasyon, binayı oluşturan elemanların bir fabrika ortamında üretilmesi ve planlı bir şekilde inşaat alanına nakledilerek monte edilmesidir.
Kullanıcısına sağladığı muazzam faydalar sayesinde, yapım teknikleri içinde bugün gelinen en ileri aşamadır.

  • Yapı elemanlarının bir fabrika ortamında, belirli mühendislik kuralları çerçevesinde üretilmesi sonucu elemanların metrajlarında önemli bir hassasiyet ve büyük açıklıklara karşı dayanımlarında yüksek bir mukavemet sağlanır.
  • Fabrikasyon seri üretim sayesinde etkin bir zaman tasarrufu sağlanır. Binanızın tamamlanma süresi binanın büyüklüğüne ve detaylarına göre değişiklik gösterse de ortalama olarak 2000 m2 için 60 gün, 10.000 m2 için ise 120 gün civarındadır. Klasik sisteme göre muazzam bir zaman kazanımı söz konusudur. Ayrıca işgücü, kullanılan malzeme ve iskeleden tasarruf gibi birçok önemli tasarrufu da bünyesinde bulundurur.
  • Üretimin fabrikada yapılması kalite kontrollerinin daha sık ve etkin yapılmasına ve bu sayede işgücünden çok daha verimli bir şekilde faydalanılmasına olanak sağlar.
  • Seri üretim uzmanlaşmayı, uzmanlaşma da klasik sisteme göre çok daha kusursuz sistemler geliştirmeyi doğurur. Ayrıca fabrikasyon seri üretim sayesinde tasarımda çeşitlilik sağlanır.
  • Üretimde olumsuz hava şartlarından etkilenilmez ve klasik sistemdeki olası iş aksamaları yaşanmaz.
  • İş bitiminde, proje ve sözleşme koşullarında en baştan belirlenen maliyetler geçerlidir, uygulamada bir farklılık göstermez. Dolayısıyla iş sahibine ekonomik bir istikrar sağlar.
  • Doğru mühendislik kuralları ile tasarlanmış, kaliteli malzeme kullanılmış ve deprem şartnamelerine uygun şekilde inşa edilmiş tüm prefabrike yapılar depreme karşı son derece dayanıklıdır ve oldukça güvenlidir.

  Kısa vadeli düşünüldüğünde, yatırım için bir ön ödeme zorunluluğu olması olumsuz bir özelliği gibi düşünülebilir fakat çok kısa bir sürede tamamlanması nedeniyle aslında prefabrikasyon esaslı bir bina ile geleneksel yöntemlerle inşa edilen binanın maliyetleri birbirine çok yakındır.
  Uzun vadede ise prefabrikasyon sistemin yukarıda saydığımızı pek çok avantajı ile birlikte tesisin hemen kurularak faaliyete geçebilecek olması yatırımcıya muazzam bir fayda sağlamaktadır.